Instruktor fitness, czyli jak połączyć pasję z pracą

Instruktor fitness, czyli jak połączyć pasję z pracą

praca instruktora fitnessW jednym z największych w Warszawie klubów fitness przeprowadzono ciekawą ankietę. Uczestniczące w niej osoby miały opowiedzieć, jakie cechy powinien posiadać rzeczywiście dobry instruktor. Wśród odpowiedzi bardzo często pojawiały się określenia takie jak "przyjazny dyktator" czy "energiczny przystojniak". Oczywiście, wymieniano tutaj wiele innych cech: życzliwy, wysportowany, budzący zaufanie, posiadający dużą wiedzę w swojej dziedzinie, z poczuciem humoru, potrafiący zmotywować do pracy, kreatywny.

Są to oczywiście jedynie przykłady, bowiem lista była tutaj znacznie dłuższa. Pokazuje to, że dobry instruktor powinien umieć zainteresować innych sportem, dawać im dobry przykład i sprawiać, że ćwiczenia staną się czymś interesującym – równocześnie jednak potrzebna jest tutaj kreatywność oraz umiejętność przygotowania odpowiedniego planu treningowego. Dobra kondycja, poczucie rytmu oraz koordynacja ruchowa to cechy charakterystyczne, które są podstawowym warunkiem do podjęcia dalszego kształcenia się. Do osiągnięcia pełnego profesjonalizmu potrzebne jest jednak zdobycie wielu innych, bardzo wszechstronnych umiejętności. Równocześnie jednak coś takiego sprawia, że taka praca jest bardzo ciekawa i nie ma tutaj nawet mowy o jakiejkolwiek rutynie. Każdy instruktor fitness może nieustannie stawiać przed sobą nowe cele oraz wyzwania; istnieje całe mnóstwo kwestii w których stale warto się dokształcać. Konkurencja w tej branży nie śpi, zatem stałe podnoszenie kwalifikacji oraz poziomu swoich usług jest tutaj jak najbardziej wskazane. Właściwie zawsze można znaleźć odpowiednią niszę do wypełnienia, na przykład organizując kursy dla wybranych grup klientów.

zawód instruktora fitnessW pracy instruktora fitness bardzo ważna jest również szeroka wiedza z zakresu psychologii. Osoba taka nie tylko przekazuje wiedzę na temat szeroko rozumianego sportu, musi również dobrze poznać osobowość swoich podopiecznych i zmotywować ich w taki sposób do wysiłku oraz pracy nad sobą. Z tego też powodu bardzo ważne jest ponadto ciągłe dbanie o dobre zdrowie oraz kondycję; instruktor musi stanowić przede wszystkim przykład dla osób, z którymi pracuje na co dzień. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wymagania te są zbyt wielkie aby większość z nas mogła je spełnić. W rzeczywistości jednak nie warto się martwić – nie trzeba być idealnym na samym początku. Wystarczy jedynie szczerze kochać ten sport i być przygotowanym na stałe rozwijanie się; w tej pracy rozwój i zdobywanie nowych umiejętności właściwie nigdy się nie kończy.